Testy genetyczne coraz popularniejsze w Polsce.

 

Badanie DNA zdaje się szybko zdobywać popularność wśród pacjentów – w Polsce jest przeprowadzanych ponad dziesięć tysięcy badań stwierdzających pokrewieństwo rocznie. Testy na ustalenie ojcostwa to obecnie temat coraz częściej omawiany w mediach i w Internecie. Testom tym poddają się sławy, które poddają pod wątpliwość, czy są prawdziwymi rodzicami dzieci – w tym gronie znalazł się m.in. Marek „Punisher” Piotrowski, Bill Clinton i Piotr Zelt. Jeszcze niedawno zrobienie badania DNA wiązało się z dużymi wydatkami, ale dzisiaj test DNA kosztuje nawet 1000 złotych.

Osoby, które chcą poddać się badaniu genetycznemu mają stuprocentową pewność w przypadku zaprzeczenia bycia spokrewnionym, natomiast w przypadku nie zaprzeczenia pokrewieństwa –około 99,9999%. Warto wiedzieć, że wyłącznie poprzez zrobienie testu DNA możliwe jest potwierdzenie lub wykluczenie pokrewieństwa dzieci i ojca.

O poprawność badań DNA nie trzeba się martwić, o ile korzysta się z usług renomowanych placówek medycznych mających atest ISO17025. Jest to kluczowa kwestia, gdyż wyłącznie badania genetyczne z tym certyfikatem są zatwierdzane przez sądy rodzinneczy prokuraturę. Co ważne, dzisiaj wiele organów zleca przeprowadzenie badań genetycznych. Dzięki nowoczesnej technologii nieskomplikowane badanie ojcostwa można wykonać już na nowonarodzonym dziecku. Aby pobrać materiał genetyczny, lekarz potrzebuje wymazu z jamy ustnej, śliny, czy nawet zaledwie maleńkiego skrawka koszulki. Dla dobra dziecka test na ojcostwo można przeprowadzić w miejscu, gdzie czuje się bezpiecznie. Do wykonania takiego testu w warunkach domowych niezbędny jest zestaw przesłany przez laboratorium, a po wykonaniu testu odsyła się  go w celu sprawdzenia. W ten sposób, przeprowadzenie testu na pokrewieństwo trwa zaledwie kilkanaście minut, a co więcej, Taki test jest zupełnie anonimowy.
Nie należy bać się, że dana osoba cierpi na schorzenia, tudzież zażywa leki – DNA nie ulega zmianie przez całe życie.

Badania na pokrewieństwo są dzisiaj bardzo popularne, a stale rosnąca ilość laboratoriów medycznych sprawia, że zrobienie testu jest niebywale proste i niedrogie.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.